Gry pamięciowe dla dzieci

Pamięć jest najważniejszą czynnością umysłową, którą należy rozwijać w młodym wieku, ponieważ dobra pamięć pozwoli dziecku lepiej uczyć się w przedszkolu i szkole. Rozwijanie gier pamięciowych będzie niezastąpione w ćwiczeniu pamięci wzrokowej i słuchowej Twojego dziecka. Zadania w grach, których celem jest zapamiętanie różnych informacji, różnią się stopniem złożoności, dlatego zawsze możesz wybrać grę dostosowaną do wieku Twojego dziecka.

Gry pamięciowe dla dzieci

Gry rozwojowe pomagają w ćwiczeniu pamięci wzrokowej i słuchowej, mają na celu zapamiętywanie i odtwarzanie różnych informacji. Pomagają one rozwijać koncentrację, skupienie i wytrwałość. Poza tym, są one świetnym sposobem na zabawę z przyjaciółmi i rodziną. Te wąsko ukierunkowane gry edukacyjne to z reguły edukacyjne gry planszowe. Wpływają one, oprócz pamięci i uwagi, także na inne aspekty rozwoju. Na przykład przywództwo, logika, myślenie, interakcja z innymi, uczenie się nowych rzeczy i zdolność do przegrywania.

Rozwój każdego rodzaju pamięci rozpoczyna się w określonym wieku. W pierwszym roku życia dziecko zapamiętuje ruchy i emocje. W wieku 2 lat zaczyna się rozwijać pamięć figuratywna, a dopiero w wieku 5-6 lat pamięć werbalno-logiczna. Ponadto, istnieją dwa rodzaje zapamiętywania informacji: krótkoterminowa i długoterminowa. Rozwój tego ostatniego jest bardzo ważny dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Przecież dziecko musi nauczyć się zapamiętywać materiał na lekcjach i wracać do niego na sprawdzianach czy przy odrabianiu prac domowych.